Vi ser fram emot ett år med hög volatilitet, med stora möjligheter och stora risker.

Systemrisken förblir den största källan till oro. Vi tror att året kommer medföra en våg av bankförstatliganden och hårdare reglering på finansområdet med syfte att motverka förekomsten av institut som är ”too big to fail” och som med klocklik regelbundenhet riskerar hela det globala betalningssystemet.

Vi förutser att dollarn stärks mot euron. De ”lösningar” som diskuteras avseende eurozonen – t.ex. massiva besparingar i kombination med gränsöverskridande fiskal kontroll – är, enligt vår mening, helt verklighetsfrämmande. Lika osannolikt är att ECB – på ett eller annat sätt och under längre tid – ska tillåtas ”monetarisera bort” problemen utan att euron utsätts för spekulation.

Politisk prestige kommer att få eurozonen att överleva 2012 i sin nuvarande form. Vår bedömning är emellertid fortfarande att vissa länder på sikt kommer att lämna eurozonen eftersom det, enligt vår uppfattning, är det bästa möjliga utfallet för alla inblandade.

Vi utesluter inte en risk för räntechocker som skulle kunna utlösas av massiva nedskrivningar, stora betalningsinställelser eller förtroendeförlust avseende valuta.

De geopolitiska spänningarna upplever vi ha potential att hålla oljepriset uppe, trots en svag tillväxt. I kombination med en starkare dollar talar detta för oljeproducerande bolag.

USA har, enligt vår uppfattning, goda förutsättningar att reparera sin ekonomi, bl.a. genom skattereformer och federal skatteväxling. Vi bedömer att detta är en etablerad uppfattning som emellertid inte kommer att få något politiskt utrymme före nästa presidentval.

Möjligheterna i Kina uppväger, enligt vår uppfattning, tillsvidare vissa tvivel kring stabiliteten i de delar av det kinesiska finanssystemet som saknar genomlysning.

Att gissa relativa vinnare och förlorare på Stockholmsbörsen har visst underhållningsvärde och brukar ges utrymme i media. Vi vill inte vara sämre och tror att en av de stora nordiska bankerna riskerar tillhöra förlorarna och vi tror att Transcom blir kursraket.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>



Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Allt finansiellt sparande innehåller risker vilket innebär att ditt sparade kapital både kan öka och minska i värde. Aktiva Fonder erbjuder inte individuell investeringsrådgivning. Inget i Aktiva Fonders texter ska uppfattas som råd eller uppmaning om att placera i något av de angivna finansiella instrumenten. Aktiva Fonder tillhandahåller inte personlig rådgivning eller personliga rekommendationer. Vill du ha rådgivning utifrån dina personliga förutsättningar rekommenderas att du tar kontakt med en certifierad rådgivare. I våra dokument ovan hittar du mer information.

Verksamheten är tillståndspliktig och lyder under Finansinspektionen. Se vårt tillstånd från FI.
Denna webbplats använder cookies | PUL
Org: SE556748-1782 | BankGiro: 243-6814 | Konto: 619 832 932 Clear: 6301 Handelsbanken
Iban: SE45 6000 0000 0006 1983 2932 VAT: SE556748178201
Copyright © 2011 Aktiva Fonder AB